آشنایی با روش پاکسازی حرفه ای پوست و مزایا و معایب آن

آشنایی با روش پاکسازی حرفه ای پوست و مزایا و معایب آن

معرفی

پاکسازی حرفه ای پوست، یا همان بهداشت صورت، برای تمیز نگه داشتن پوست و همچنین سلامت، احیاء و زیبایی صورت بسیار ضروری است. عوامل خارجی چون آلودگی محیط و عوامل داخلی همچون استرس، گذر زمان و آرایش باعث می شوند پوست ما نشاط و طراوت خود را از دست بدهد. عدم مراقبت و نگه داری از پوست ظاهر آن را خراب کرده و طراوت جوانی را از بین می برد.

هدف پاکسازی حرفه ای پوست، از بین بردن سلول های مرده، جوش ها و آلودگی ها از عمق پوست و همچنین افزایش انرژی و احیای پوست صورت از طریق ماساژ عضلات می باشد. بهتر است پروسه پاکسازی حرفه ای پوست توسط متخصص یا دکتر زیبایی انجام شود. توجه داشته باشید که پاکسازی حرفه ای در منزل می تواند بسیار خطرناک باشد و عدم اگاهی در خصوص نوع پوست و محصول مناسب منجر به آسیب و التهاب پوست خواهد شد.

از اینها گذشته آیا با دلیل آلودگی پوست آشنا هستید؟ آیا مراحل پاکسازی حرفه ای پوست را می شناسید و با معایب و مزایای این فرآیند آشنا هستید؟ در این مطلب، این سوالات پاسخ داده خواهند شد.

 

دلیل آلودگی پوست چیست

دلیل آلودگی پوست چیست؟

غدد چربی پوست، مایعی چرب به نام سبوم تولید می کنند. این مایع چرب از طریق روزنه های فولیکول پیلوسباسه به سطح پوست منتقل می شوند. از سوی دیگر، باکتری ها و سلول های مرده به تدریج روزنه های موجود بر پوست را مسدود کرده و در نتیجه، موجب زبری و ایجاد جوش های سرسیاه بر پوست خواهند شد. بهترین راه برای اجتناب از این معضل، پاکسازی روزانه پوست است. بنابراین، پاکسازی حرفه ای و مستمر پوست بسیار توصیه می شود.

پاکسازی حرفه ای پوست

پیش از پاکسازی، متخصص زیبایی نوع پوست را بررسی می کند تا بهترین روش درمانی مشخص شود. هر نوع پوست (خشک، چرب یا ترکیبی) ویژگی های خاص و در نتیجه، نیازهای متفاوتی دارد.

پس از شناسایی نوع پوست، پروسه پاکسازی آغاز می شود. پاکسازی پوست شامل تمیز کردن پوست برای از بین بردن خاک های سطحی و لایه برداری برای رسیدن به آلودگی های عمیق تر می شود. علاوه بر این، متخصص زیبایی با استفاده از روش مناسب، منافذ را باز کرده و جوش های سرسیاه را بدون آسیب به پوست خارج می کند. پس از باز شدن منافذ و از بین بردن آلودگی های عمقی، منافذ مجددا بسته می شوند تا از التهاب پوست پس از پاکسازی کاسته شود. در اغلب موارد، این مرحله با ماساژ صورت و گردن همراه است تا پوست ریلکس شود و به نرمی سابق برگردد. در آخر نیز به مرحله تغذیه پوست می رسیم؛ بدین منظور، متخصص زیبایی بر اساس نوع پوست، ماسک مناسب را بر پوست قرار می دهد.

 

پاکسازی حرفه ای پوست

مزایا و معایب پاکسازی حرفه ای پوست

مهمترین مزایای پاکسازی حرفه ای پوست عبارتند از:

 • از بین رفتن جوش ها و جوش های سرسیاه
 • از بین رفتن آلودگی ها و سلول های مرده که به تجدید پوست کمک کرده و ظهور چین و چروک های پوست را به تعویق می اندازد.
 • پوست مجددا صاف و نرم می شود و ظاهری درخشان پیدا می کند.
 • پس از پاکسازی، نفوذ مواد آرایشی به پوست بهبود می یابد و تاثیر بهتری بر پوست خواهند داشت.
 • آب رسانی عمیق به پوست و بهبود اکسیژن رسانی به واسطه حذف مواد سمی
 • بهبود ظاهر کلی صورت و کاهش خستگی پوست
 • در صورت وجود آکنه، تعداد منافذ مسدود شده را کاهش می دهد.
 • پوست را ریلکس کرده و گردش خون را بهبود می بخشد؛ این امر موجب افزایش نرمی و قابلیت ارتجاعی پوست می شد.

پیش از اقدام به پاکسازی حرفه ای پوست بهتر است علاوه بر مزایا، نسبت به معایب این پروسه نیز آگاه باشید. همانند تمامی پروسه های درمانی، پاکسازی پوست نیز می تواند منجر به بروز آلرژی در پوست شود. در اینجا به برخی از موارد ضروری پیش از اقدام به پاکسازی حرفه ای پوست اشاره شده است. با توجه به این موارد می توانید خطرات مربوط به این پروسه را تا حد چشمگیری کاهش دهید.

 • کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محصولات پاکسازی پوست: استفاده از کرم های سنگین برای پاکسازی یا لایه برداری شدید پوست های چرب و مستعد آکنه می تواند موجب التهاب و تاول پوستی شود.در خصوص نوع پوست خود با متخصص زیبایی مشورت کنید و از او بخواهید از محصولاتی استفاده کند که موجب تاول نمی شوند.
 • درخواست تست آلرژی: برخی کرم ها موجب بروز آلرژی و راش بر پوست می شود. اگر پوست شما حساس است، می توانید از متخصص بخواهید با انجام تست آلرژی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.
 • اجتناب از روش های درمانی که با شما سازگار نیستند: بخور صورت و از بین بردن جوش های سرسیاه برای بعضی از پوست ها تهاجمی و دردناک خواهد بود. برخی از مراحل پاکسازی با هدف سفید کنندگی پوست انجام می شوند؛ این مرحله می تواند باعث بروز برخی مشکلات در پوست های حساس شود.
 • اطمینان از تمیزی و استریل بودن ابزار: ابزار استخراج کومدون (جوش سرسیاه) باید کاملا تمیز و استریل باشند.
 • آگاهی از سطح بهداشت سالن: سالن آرایش یا کلینیک زیبایی باید کاملا بهداشتی باشد و حوله ها نیز باید پس از هر استفاده شسته شوند.
 • آگاه ساختن متخصص زیبایی از هرگونه آلرژی پوستی: به دنبال متخصص معتبر در پاکسازی پوست باشید؛ این فرد باید اطلاعات کافی در خصوص انواع پوست داشته باشد. در صورت استفاده از کرم های رتینوئید یا انجام هرگونه پاکسازی پوست، متخصص پاکسازی را در جریان بگذارید. دوره ریکاوری و حداقل زمان مورد نیاز برای ترمیم پوست را رعایت کنید. پاکسازی حرفه ای پوست در کلینیک های پزشکی فواید بسیار دارد، لیکن شما باید از خطرات این پروسه نیز آگاه باشید و پس از فوتو فیشال، پوست خود را در معرض آفتاب قرار ندهید.
 • استفاده از کرم ضدآفتاب: برخورد اشعه آفتاب با پوست را به حداقل برسانید. برای این کار بهتر است از کرم ضدآفتاب با SPF30 یا بیشتر استفاده شود.

 

مزایا و معایب پاکسازی حرفه ای پوست

نتیجه گیری

پاکسازی حرفه ای پوست پروسه ای است که در طی آن منافذ پوست از هرگونه آلودگی پاک شده و اکسیژن رسانی به پوست تقویت می شود. مراحل مختلف پاکسازی حرفه ای شامل، پاکسازی سطحی، لایه برداری، باز کردن منافذ، پاکسازی عمقی منافذ، بستن مجدد منافذ از طریق ماساژ و تغذیه پوست با استفاده از ماسک مناسب می شود. همانند تمامی پروسه های درمانی، پاکسازی حرفه ای پوست نیز مزایا و معایبی دارد که نتیجه نهایی پروسه را تعیین می کنند. درصورت عدم توجه به خطرات احتمالی این پروسه، ازجمله انتخاب محصول نامناسب، بروز آلرژی، عدم رعایت نکات بهداشتی، امکان پروز مشکلات پوستی افزایش یافته و پوست به زمان زیادی برای ترمیم و ریکاوری نیاز خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
Call Now Button